3D Yazıcı ile Üretilen El Protezi: Youbionic

Youbionic 1 750x563 Youbionic 3D Yazıcı ile Üretilen El Protezi: Youbionic Youbionic 1

İtalyan girişimci Youbionic tarafından, tamamı üç boyutlu yazıcı ile üretilen biyonik el üstün hareket kabiliyeti ve düşük maliyetiyle ihtiyaç sahiplerine umut ışığı oluyor.

Geleceğin teknolojisi ve mesleği olarak görülen 3D yazıcılar hayatın her alanında bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Öyle ki sağlık alanın da çalışmalar yapılan 3D yazıcılar sayesinde yapay organ geliştirilirken, bir bebek 3D yazıcı ile yapılan kalp ile sağlığına kavıştu. İtalya merkezli girişim Youbionic ise 3D yazıcı ile ürettiği fonksiyonel, miyoelektrik biyonik el ile alternatif çözüm sunmayı hedefliyor.

Arduino ve her parmakta bulunan servo motorlar ile bilekten hareket ettirilen diğer protez ellere nazaran geniş hareket kabiliyeti sağlayan protez el, diğer taraftan onda bir oranında daha ucuza üretilmesiyle de ön plana çıkmayı başarıyor. 3D yazıcılar ile hayat kalitesini arttırmak isteyen firma, şimdilik prototip aşamasında olduklarını ve maliyeti yaklaşık $1250 olan biyonik elin tek baskıda üretilebildiğini, herhangi bir ek işlem gerekmediğini belirtiyor.

Hakkında ÖZGÜR KARABİL

ÖZGÜR KARABİL
Web tasarımı ve SEO çalışmaları yapan yazarımız, teknoloji ve daha bir çok konuda deneyimlerini bizlerle paylaşacak.

İlginizi Çekebilir

Sennheiser Orpheus 660x330

Dünyanın en iyi ve en pahalı kulaklığı Sennheiser Orpheus

İlk modeli, 1990 yılında üretilmiş olan Sennheiser Orpheus bir döneme damga vurmuş, sınırlı sayı da …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir