Optimus Prime’ın burun kıvırdığı 1 milyon dolarlık robot Kuratas

Transformers’ın, hele ki ulu Optimus Prime’ın hastasıyız. Geçenler de üstat Optimus Prime ile oturmuş, ne olacak bu robot teknolojisinin hali diye hayıflanırken, karşımıza Japon mühendislerin yaptığı Kuratas isimli robot çıktı. Üstat Optimus ne kadar babacan bir robot olsada Kuratas‘a nasihat edip, sonra da daha çok çalışmalısın diye yol verdi. Filmlere nazaran robot teknolojisinde oldukça işin başında olduğumuzu düşünürsek, Kuratas‘un hakkını yememek lazım.

İçirisine bir insanın girip robotu yönetebildiği, hatta 3G yoluyla uzaktan da kontrol edilebilen bir robottan bahsediyoruz. Japon şirket Suidobashi tarafından geliştirilen ve ilk prototipi 2012 yılında tanıtılan Kuratas, Japon animelerden ilham alınarak tasarlanmış. 4.500 kg ağırlığında ve yaklaşık 4 metre uzunluğundaki mekanik robot, şu an için yürüme yeteneği bulunmuyor, bacaklarındaki tekerlekler vasıtasıyla saatte 10 km hızla hareket ediyor. İlkel robotumuzunun en ilgi çekici ve korkutucu özelliği ise “koluna” yerleştirilen ve saniyede 6 bin mermi atabilen otomatik silah.

Amazon’un Japonya sitesinde silahsız haliyle satışa sunulan hantal robot’a sahip olmak için 1 milyon doları gözden çıkarmak gerekiyor. Nasıl kullanıldığını öğrenmek için videoyu izleyebilirsiniz.

Hakkında ÖZGÜR KARABİL

ÖZGÜR KARABİL
Web tasarımı ve SEO çalışmaları yapan yazarımız, teknoloji ve daha bir çok konuda deneyimlerini bizlerle paylaşacak.

İlginizi Çekebilir

Sennheiser Orpheus 660x330

Dünyanın en iyi ve en pahalı kulaklığı Sennheiser Orpheus

İlk modeli, 1990 yılında üretilmiş olan Sennheiser Orpheus bir döneme damga vurmuş, sınırlı sayı da …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir