Microsoft Windows 10 Spartan 660x330

Microsoft’dan Spartan çıkarması

Microsoft, uzun zaman önce modası geçmiş web tarayısıcı Internet Explorer’ın fişini çekiyor. Windows 10 ile birlikte Trident motorunu temel alarak Spartan kod adlı web tarayıcısını geliştiriyor. Yayınlanan resimlerden gördüğümüz kadarıyla, rakiplerinin işlevlerine kavuşacak tarayıcı tüm mobil cihazlarla uyumlu çalışacak. Okuma modu simgesinin yanında klasör ikonu yer alıyor. En sağda yer alan simge ise web sayfalarının sosyal medyada kolayca paylaşılabilmesini sağlıyor. Spartan ile birlikte kullanıcıların stylus vasıtasıyla not alıp OneDrive üzerinden hızlıca paylaşmalarını sağlayacak. Spartan’ın öne çıkması beklenen asıl önemli özelliğinin ise Microsoft’un sesli asistanı Cortana ile uyum içinde çalışması olacak.

Internet Explorer ilk olarak 1995 yılında, Windows 95’in bir bileşeni olarak yayınlanmıştı. Internet Explorer’ın o dönem en büyük rakibi olan Netscape firmasının Navigator isimli web tarayıcısıydı. Netscape pazarın %90’ını elinde bulunduruyorken ve kullanıcıların çoğunun kafasında Netscape için olumlu düşünceler varken, Microsoft elinde ki kaynakları kullanarak tekelleşti ve web tarayıcı pazarına hakim oldu. Internet Explorer’ın sıkıntıları bitmek bilmedi, güncellemeleri o kadar uzun süreli yayınlanıyor ki, ciddi güvenlik zafiyetlerine neden olmaktadır.

1998 yılında Netscape geliştiricileri yazılımlarının kaynak kodlarını açarak “Mozilla” olarak yeniden adlandırdılar. Mozilla kısa sürede birçok yeni özellikle donatıldı. 2003 yılında 1.0 sürümüne ulaşan Mozilla, en gözde açık kaynaklı yazılımlar arasındaki yerini aldı. Daha sonra Mozilla’nın türevi olan ve geliştirilmesinde ağ taramasına yoğunlaşılan Mozilla Firefox; Windows, Linux, Mac OS ve diğer işletim sistemlerinde kullanılmaya başlandı. 2008’in sonlarında ise Google yeni tarayıcısı Chrome’u yayınlayarak tarayıcı pazarında yenilikçi bir yol açtı ve bu çalışmasının sonucunu ve google markasını arkasına alarak pazarın lideri konumuna geldi.

Tarayıcı pazarında oldukça gerilerde kalan Microsoft’un 21 Ocak’ta düzenleyeceği Windows 10 etkinliğinde, Spartan hakkında ki tüm detayları öğreneceğiz.

Microsoft Windows 10 Spartan 525x300 spartan Microsoft'dan Spartan çıkarması Microsoft Windows 10 Spartan

Hakkında ÖZGÜR KARABİL

ÖZGÜR KARABİL
Web tasarımı ve SEO çalışmaları yapan yazarımız, teknoloji ve daha bir çok konuda deneyimlerini bizlerle paylaşacak.

İlginizi Çekebilir

Shazam Görüntü Tanıma 660x330

Shazam’a görüntü tanıma özelliği geliyor

Popüler müzik tanıma uygulaması Shazam, görüntü tanıma teknolojisi özelliğini duyurdu. Müzik tanımada oldukça başarılı olan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir