Riddick 660x330

Karanlıkta görmek artık mümkün!

Vin Diesel’in canlandırdığı Riddick karakterinden bahsediyorum. Hani uzun yıllar ışıktan mahrum kalmış, göz bebekleri beyazlaşmış ve gece görüşü iyi olan aksiyon karakterinden. Sizlere bahsedeceğim bu yeni çalışma ile uzun yıllar ışıktan mahrum kalmayacaksınız tabi ki!

Bu yeni çalışma ile, sadece bir göz damlası sayesinde karanlıkta görmek mümkün oluyor. California’da Science for the Masses adlı bir bilim grubunun üzerinde çalıştığı proje de, derin deniz balıklarından elde edilen ve gece körlüğü için kullanılan Chlorin e6 (Ce6) adlı bir kimyasalı temel alan çalışma sadece bir göz damlasından ibaret.

Resimler de göreceğiniz Gabriel Licina adlı kişi gönüllü olarak denek oldu.

Gabriel Licina 660x417  Karanlıkta görmek artık mümkün! Gabriel Licina

Karanlıkta şimdilik kısıtlı bir süre görmeyi sağlayan projede, 50 metrelik alanı kapsayacak bir sınıra ulaşılmış. Bu alanda bulunan insan ve nesneler Gabriel Licina tarafından ayırt edilebilmiş. 10 metrelik mesafede ise sembol ve büyük yazıları rahatlıkla görebilmiş. Daha sonra ise gün ışında görme konusunda bir sıkıntı çekilmediği dile getiriliyor.

Doğaüstü dizi/filmlerden aşina olduğumuz bu gözler, ” Supernatural artık bitsin 🙂 ” karanlıkta görmenin dışında, bu gözleri göreni de imana getireceği kesin.

Science for the Masses 660x417  Karanlıkta görmek artık mümkün! Science for the Masses

Hakkında ÖZGÜR KARABİL

ÖZGÜR KARABİL
Web tasarımı ve SEO çalışmaları yapan yazarımız, teknoloji ve daha bir çok konuda deneyimlerini bizlerle paylaşacak.

İlginizi Çekebilir

Lexus Uçan Kaykay 660x330

Lexus’un uçan kaykayı sonunda havalandı

Gelecek geldi! Geleceğe dönüş filminden hafızalarımıza kazınan teknolojik aletlerden biride uçan kaykaylar olmuştu. Marty McFly’ın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir