Google’dan 29 Ekim için Özel Doodle

29 Ekim 2014 525x210 29 ekim Google'dan 29 Ekim için Özel Doodle 29 Ekim 2014

Google, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı‘nın 91’inci yıldönümü için özel bir doodle yayımladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 29 Ekim 1923 tarihinde yönetim şekli olarak Cumhuriyet’i ilan etmesinin 91’inci yıldönümü, Google Türk toplumu için çok önemli bu günü unutmadı.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, 29 Ekim 1933 tarihinde, yani Cumhuriyet’in ilanının 10’uncu yıldönümünde verdiği 10. Yıl Nutku’nda, Cumhuriyet Bayramı’nı en büyük bayram olarak nitelendirmişti.

Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi, 1 Kasım 1922’de saltanatı kaldırarak, egemenliğin ulusa dayandığı yeni sistemin hazırlıklarına başladı. Kurtuluş Savaşı’nda halk ve düzenli ordu olarak birlik ve beraberlik içinde düşmana karşı mücadele veren ve zafer kazanan Türk ulusu, egemenlik arzusunu azim ve kararlılığıyla ortaya koymuştu.

Atatürk’ün meclise sunduğu Cumhuriyet önergesi, 29 Ekim 1923 tarihinde kabul edildi ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti kuruldu.

Cumhuriyet Bayramı, ilk kez 1925 yılında kutlandı. O tarihten bu yana, egemenliğin kayıtsız şartsız ulusa ait olduğunu temsil eden Cumhuriyet Bayramı, her yıl coşkuyla kutlanmaktadır.

Hakkında ÖZGÜR KARABİL

ÖZGÜR KARABİL
Web tasarımı ve SEO çalışmaları yapan yazarımız, teknoloji ve daha bir çok konuda deneyimlerini bizlerle paylaşacak.

İlginizi Çekebilir

Sıçan Teyze Şişli Etfal 660x330

Sıçan Teyze Şişli Etfal Oyunu

Hayatlarımızı sorgulamamızı sağlayan Şişli Etfal hastanesinde geçekleşen kaka olayı, insanlık için tabi ki bir dönüm …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir